Dodaj produkty podając kody
Zasadnicze różnice między przyczepą a lawetą samochodową
Wyróżniamy kilka typów pojazdów drogowych, które noszą wspólną nazwę przyczep. Często określenie „przyczepa” i „laweta” używane są zamiennie, choć nie oznaczają dokładnie tego samego pojazdu. Przyczepy i lawety różnią się przede wszystkim przeznaczeniem i konstrukcją. Wyjaśniamy, jakie są ważne różnice pomiędzy lawetą samochodową i przyczepą samochodową.
Co to jest przyczepa?
Przyczepa do samochodu jest pojazdem, który służy do przewozu różnych rzeczy. Przyczepa jest pojazdem bez silnika, który musi zostać połączony z ciągnącym ją samochodem za pomocą haka holowniczego. Wyróżniamy kilka rodzajów przyczep, które mogą różnić się masą, budową i wielkością. Najczęściej użytkowane rodzaje przyczep to przyczepy lekkie, które wykorzystywane są m.in. do transportu materiałów budowlanych, mebli lub innych rzeczy, które ze względu na swoją wielkość nie mieszczą się wewnątrz pojazdu. Oprócz przyczep lekkich wyróżniamy też przyczepy ciężkie, które stosowane są m.in. podczas transportu maszyn budowlanych.
Co to jest laweta samochodowa?
Laweta to także przyczepa, ale o specjalnym zastosowaniu. Jej przeznaczeniem jest przede wszystkim przewóz różnych pojazdów np. samochodów. Wyróżniam kilka rodzajów lawet – niektóre z nich przypominają wyglądem typowe przyczepy z burtami, inne to jedynie platformy z najazdem. Każdą z nich stosuje się w celu bezpiecznego przewozu pojazdów o różnym przeznaczeniu. Laweta nie jest tym samym, co autolaweta. Laweta nie ma własnego napędu i wymaga zamontowania do samochodu za pomocą haka holowniczego. Autolaweta jest połączeniem przyczepy i kokpitu kierowcy.
Przyczepa a laweta - czym konkretnie się różnią?
Pierwszą różnicą jest zastosowanie. Przyczepy, z których najczęściej korzystamy, nie nadają do przewozu samochodów i innych pojazdów. Laweta dzięki odpowiedniej budowie może służyć w celu bezpiecznego przewozu motocykli, samochodów osobowych, niewielkich maszyn budowlanych. Laweta ze względu na swój rozmiar oraz DMC, czyli Dopuszczalną Masę Całkowitą, musi być ciągnięta przez odpowiednio dobrany samochód i w przeciwieństwie do lekkich przyczep wyposażona jest w hamulec najazdowy lub hamulec pneumatyczny, który muszą posiadać lawety do samochodów ciężarowych. Laweta może zostać wyposażona np. w wyciągarkę.