Dodaj produkty podając kody
Który z dokumentów stwierdza dopuszczenie przyczepy do ruchu?
Przewóz ładunków przy wykorzystaniu samochodu wymaga zapewniania dla nich odpowiedniej przestrzeni oraz niezbędnej ładowności. W przypadku większości aut osobowych jest to z reguły trudne, ponieważ typowe bagażniki nie są przystosowane do przedmiotów, które mają duże rozmiary i są ciężkie. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest użycie przyczepy samochodowej, o konstrukcji dopasowanej do potrzeb wynikających z charakterystyki przedmiotów, które mają być przewiezione. Przed rozpoczęciem jazdy ważne będzie sprawdzenie, czy przyczepa może być użytkowana w ruchu drogowym. Przekonajmy się, jakie dokumenty są konieczne do jazdy z przyczepą.
Jakie są podstawowe dokumenty umożliwiające korzystanie z przyczepy?
Przyczepy tak jak samochody muszą mieć tablicę rejestracyjną oraz dokument potwierdzający, że mogą się poruszać po drodze. Niezbędny będzie więc dowód rejestracyjny, w którym znajdują się podstawowe informacje o konkretnej przyczepie, pokazujące, jaka jest jej maksymalna ładowność. Warto pamiętać, że istotny jest też okres, przez jaki ważny jest sam dokument – wiąże się to z tym, czy przyczepka ma ważne badanie techniczne. W przypadku przyczep do 750 kg najczęściej będzie ono bezterminowe, przy innych przyczepach konieczne będzie jego cykliczne powtarzanie zgodnie z uwidocznionym w dokumencie terminem kolejnego badania. Dla przyczep nowych pierwszy przegląd przypada po trzech latach od pierwszej rejestracji, a kolejne co dwa lata. Warto też mieć na uwadze, że w pojeździe używanym do ciągnięcia przyczepy musi być zamontowany hak, a jego instalacja powinna być potwierdzona wpisem w dowodzie rejestracyjnym auta.
Jakie dokumenty są potrzebne do jazdy z przyczepą?
Ciągnięcie przyczepy lekkiej nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień – wystarczy tu w zupełności prawo jazdy kategorii B, o ile dopuszczalna masa całkowita mieści się w limicie 3,5 tony. Jeżeli w grę wchodzi przyczepa ciężka, kierowca powinien mieć prawo jazdy z kategorią E. Nie można też zapominać, że każda przyczepa powinna mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, które jest niezależne od OC ciągnącego ją auta.