Dodaj produkty podając kody
Kiedy przewóz auta na lawecie jest obowiązkowy?
W wielu sytuacjach drogowych, kiedy nasze auto omawia współpracy, musimy wzywać pomoc. Szczególnie wtedy, gdy utknęliśmy w miejscu niebezpiecznym lub gdzie nie wolno stać, musimy szybko działać. Kiedy wystarczy zwykłe holowanie, a kiedy potrzebna jest laweta?
Kiedy możliwe jest holowanie?
Holowanie polega na ciągnięciu pojazdu, który nie może się poruszać przy pomocy własnego silnika. Żeby holowanie było dozwolone, trzeba spełnić poniższe warunki:
- holowanie odbywa się w terenie zabudowanym z prędkością nie większą niż 30 km/h i w terenie niezabudowanym nie więcej niż 60 km/;
- pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania;
- oba pojazdy są połączone w solidny sposób, uniemożliwiający rozłączenie;
- pojazd holowany musi mieć sprawny jeden układ hamulcowy przy połączeniu sztywnym, a przy połączeniu giętkim – dwa;
- musi być zachowana odległość między pojazdami – na sztywnym połączeniu nie więcej niż 3 metry, na giętkim nie więcej niż 6 metrów;
- połączenie obu pojazdów oznakowane jest kolorami na przemian czerwonym i białym lub chorągiewką koloru żółtego, lub czerwonego;
- kierowca pojazdu holowanego ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu;
- pojazd holowany musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym (po lewej stronie) lub ma włączone światła pozycyjne w okresie niedostatecznej widoczności.
Potrzebna laweta
We wszystkich przypadkach, kiedy nie możemy spełnić powyższych warunków, nie wolno holować auta. Do pojazdów o niedziałających hamulcach lub układzie kierowniczym, pojazdu z przyczepą, więcej niż jednego pojazdu oraz na autostradzie (z wyjątkiem holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych tylko przez specjalne pojazdy do tego przeznaczone) będzie potrzebna laweta. Specyficzną sytuacją, gdy musimy wezwać lawetę, jest przypadek, gdy wpadniemy do rowu, gdy transportujemy samochody zabytkowe lub wyścigowe, które poruszają się na specjalnych torach.
Holowanie i wszelkie naprawy zabronione są na autostradach, ponieważ stwarza to zbyt duże zagrożenie. We wszystkich sytuacjach, gdy sami ocenimy, że holowanie może być niebezpieczne, lepiej jest od razu zamówić lawetę, szczególnie jeśli auto uległo kolizji i nie wiemy dokładnie, co nie działa. Podobnie sytuacja ma miejsce, gdy samochód zepsuł się nagle i nie wiemy, jakie są uszkodzenia.