Dodaj produkty podając kody
Kiedy mamy do czynienia z zespołem pojazdów?
Większość kierowców spotkała się z określeniem „zespołu pojazdów”, ale nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza. Czym jest zatem zespół pojazdów? Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby nim kierować?
Czym jest zespół pojazdów i jaką długość powinien mieć?
Zespołem pojazdów określamy pojazdy złączone ze sobą po to, aby poruszać się po drodze jako całość, jednak nie dotyczy to pojazdów połączonych w celach holowniczych. Zespołem jest więc samochód ciągnący przyczepę samochodową, ale już nie auto holujące inny pojazd.
Zespół pojazdów może składać się najwyżej z dwóch lub trzech pojazdów. W tym pierwszym przypadku jest to możliwe, jeżeli ciągnięty jest przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy bądź pojazd wolnobieżny, a w drugim jeśli ciągnie go ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Długość całego zespołu składającego się z dwóch pojazdów nie może przekraczać 18,75 metrów, natomiast jeśli złożony jest on z trzech pojazdów to maksymalna dopuszczalna długość wynosi 22 metry.
Jaką masę może mieć zespół pojazdów z przyczepą?
Dopuszczalna masa całkowita przyczepy znajduje się w rubryce F.2 w jej dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli przyczepa została wyposażona w hamulec, to nie może być ona większa niż wartość podana w rubryce O.1. dowodu rejestracyjnego auta, a gdy nie ma, to w rubryce O.2. Przy tworzeniu zespołu pojazdów ważne jest również sprawdzenie, czy DMC pojazdu nie przekracza wartości z rubryki F.3 dowodu rejestracyjnego auta zawierającym dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów. DMC samochodu powinno zawsze wynosić 1,33 DMC przyczepy, która musi być odpowiednio lżejsza od auta.
Uprawnienia wymagane do kierowania zespołem pojazdów z przyczepą
Od masy zespołu pojazdów z przyczepą zależy też to, jakie uprawnienia potrzebne do ich prowadzenia powinniśmy posiadać. Jeśli cały zestaw złożony przyczepy lekkiej i samochodu nie przekracza 4250 kg (przyczepa lekka o DMC do 750 kg plus samochód o masie do 3,5 tony), to do ciągnięcia go wystarczy prawo jazdy kat. B.
Do kierowania zespołem pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony z przyczepą inną niż lekka, na przykład przyczepką samochodową ciężką o DMC powyżej 750 kg, będzie już jednak potrzebne prawo jazdy B+E. Posiadanie prawa jazdy kat.B z kodem 96 uprawnia natomiast do ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, przekraczającej 750 kg, ale pod warunkiem, że cały zestaw z samochodem nie ma dopuszczalnej masy całkowitej większej niż 4250 kg.