Jakie ogumienie stosuje się w przyczepach samochodowych?

2023-04-26
Jakie ogumienie stosuje się w przyczepach samochodowych?

W przyczepkach samochodowych wykorzystuje się różne rodzaje opon, w zależności od przeznaczenia danej przyczepy i podpiętego do niej pojazdu. Wyjaśniamy, jakie ogumienie jest zazwyczaj stosowane w przyczepach do samochodów. 

Ile par kół jezdnych mają przyczepy?

Przyczepy dzielimy na jednoosiowe i dwuosiowe. Podział ten jest związany z posiadaną przez nie liczbą kół jezdnych. Jednoosiowe przyczepy są wyposażane w jedną parę kół jezdnych i służą do transportu standardowych ładunków. Cięższe ładunki, na przykład pojazdy kołowe czy maszyny budowlane, przewozi się przyczepkami samochodowymi dwuosiowymi z dwiema parami kół jezdnych, które są stabilniejsze od jednoosiowych. Każda przyczepa powinna być też wyposażona w koło zapasowe na wypadek oderwania, przebicia opony czy innej nieoczekiwanej sytuacji na drodze.

Standardowe rodzaje ogumienia w przyczepach do samochodów

Istnieje kilka rodzajów ogumienia w przyczepkach samochodowych, a do najczęściej stosowanych zaliczamy opony diagonalne. Jest to tradycyjny typ opon składający się z kilku warstw tkaniny ułożonych pod kątem. Sprawdzają się przede wszystkim przy standardowej eksploatacji. Ich atutem jest dość niska cena.

Opony do trudniejszych warunków i intensywniejszej eksploatacji

Jednak przyczepy użytkowane często lub w bardziej wymagających warunkach powinny posiadać opony lepszej jakości. Do tego grona zaliczamy między innymi opony wzmacniane do przyczep, które dostępne są w naszej ofercie. 

Coraz większą popularność zdobywają nowoczesne opony radialne złożone z warstw tkaniny ułożonych równoległe do opony. Dzięki swojej strukturze jest to ogumienie znacznie bardziej wydajne i wytrzymałe od diagonalnego, zatem nadające się do intensywniejszej i częstszej eksploatacji. W przyczepach użytkowanych w wyjątkowo trudnych warunkach terenowych, a także na śniegu czy lodzie, powinno się montować opony bieżnikowane.

pixelpixel