Dodaj produkty podając kody
Jak zabezpieczać ładunek na przyczepie samochodowej?
Przyczepki są stosowane w transporcie ładunków, których gabaryty i ciężar przewyższają możliwości samochodów osobowych. Można w ten sposób przewieźć meble, materiały budowlane, opał, rusztowanie, quad, motocykl i wiele innych rzeczy. Lekkie przyczepki jednoosiowe do 750 kg podpina się do samochodów osobowych na hak. W przypadku transportu większego załadunku potrzebne są modele cięższe o dopuszczalnej masie całkowitej do 6 t.
Podstawowe zasady bezpiecznego transportu
Ładunek zabezpiecza się z kilku powodów. Nie powinien on przemieszczać się na przyczepce, nie może wypaść na jezdnię i nie może utrudniać ruchu innych kierowców. Z tego też powodu większość przyczep to przyczepy burtowe, które ochraniają towar przed wypadnięciem lub wysypaniem na drogę. Ładunek powinien być rozmieszczony równomiernie. Ciężkie przedmioty położone z jednej strony mogą obciążać hak holowniczy. Najlepszym miejscem jest środek przestrzeni, czyli tam, gdzie przechodzi oś łącząca koła. Większy ciężar powinien być na samym dole. W przeciwnym wypadku mogą powstać problemy z kierowaniem auta spowodowane skokami amortyzatorów. Nierównomierne rozłożenie ciężaru można dopełnić dodatkowym ładunkiem wstawionym tylko dla przeciwwagi.
Zabezpieczenie zależne jest nie tylko od przewożonego towaru, ale również od przyczepy. Dostępne są różne formy mocowań, np. pierścienie, ucha, profile narożne itp. Przyczepy mogą być dostosowane do wożenia większych ładunków lub mocowania maszyn, mniejszych pojazdów lub np. wybranych jednostek pływających. Kierowca kat. B może prowadzić pojazd o maksymalnej masie całkowitej 3,5 t z przyczepą o masie do 750 kg. Masa przyczepy nie może być większa od masy rzeczywistej nieobciążonego samochodu osobowego.
Rodzaje zabezpieczeń
Zastosowane zabezpieczenie zależy od przewożonego ładunku. Lekkie przedmioty można osłonić siatką, która będzie założona od góry. Jednak w większości przypadków potrzebne są pasy lub liny. Przy odpowiednim naciągnięciu utrzymają meble, kartony, maszyny itp. Pasy nie mogą mieć kontaktu z ostrymi krawędziami. Pocięte kawałki drewna powinny być przykryte od góry naciągniętą plandeką. Podobnie postępuje się z materiałami sypkimi takimi jak żwir. Materiał musi być tak naciągnięty, żeby kierowcom z tyłu nic nie sypało się na szybę. Przy dużych prędkościach i wyboistej drodze kamień, który wydostał się z przyczepki, może spowodować spore obrażenia. Przedmioty wystające poza tylny obrys oznacza się powyżej 0,5 metra, natomiast elementy wystające z przyczepki z boku lub z przodu należy oznaczyć zawsze. Z tyłu jest to czerwona chorągiewka o wymiarach co najmniej 50 × 50 cm, a z boku chorągiewki barwy pomarańczowej tej samej wielkości.