Dodaj produkty podając kody
Jak manewrować samochodem z przyczepą? Porady i wskazówki
Samochód sprzężony z przyczepą zwiększa w znaczący sposób możliwości przewozowe pojazdu. Przyczepa pozwala nam na przewożenie ładunków długich, wysokich – jakie nie zmieściłyby się do normalnej przestrzeni bagażowej samochodu. Dodatkowym argumentem za przewożeniem w ten sposób ładunków jest możliwość nieskrępowanego zabrudzenia przyczepy – w końcu na koniec nie będziemy musieli prać tapicerki, łatać jej czy też usuwać rys. To znacznie przyspiesza kwestie przeładunkowe. Pytanie brzmi tylko, czy jazda autem z przyczepką mocno różni się od prowadzenia samodzielnego auta?
Manewry z przyczepką a prawo drogowe
Do minusów jazdy z przyczepką można zaliczyć dwa wymogi stawiane przed kierowcami. Pierwszym jest dodatkowa kategoria prawa jazdy określana symbolem „E”. Jest ona wymagana w przypadku przyczep cięższych, o dopuszczalnej masie powyżej 750 kg. To wymusza ukończenie specjalnego kursu przygotowawczego, egzamin praktyczny, co nie każdemu się podoba. Zwykle wystarczające jest poruszanie się zestawem z przyczepą tylko na kategorię B. Prawo jazdy kategorii B upoważnia do kierowania samochodem o DMC nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką (jedno lub dwuosiową), której DMC nie przekracza 750 kg, a także przyczepą inną niż lekka, pod warunkiem, że DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t.
O czym trzeba pamiętać, poruszając się autem z przyczepą?
Poruszanie się samochodem z przyczepą, zwanym potocznie zestawem, wymaga nieco większej umiejętności i uwagi ze strony kierowcy. Po pierwsze pamiętajmy, że podczas skręcania na skrzyżowaniach czy rondach, tor poruszania się holowanej przyczepy jest inny – węższy od pojazdu holującego. Dość częstym błędem jest tzw. ścinanie zakrętów, czyli sytuacji, że jadąc „na styk” szerokości pasa, może dojść do najechania na krawężnik lub sąsiedni pas ruchu, a to już krok do spowodowania kolizji. Rozwiązaniem tego problemu jest bezwzględne używanie lusterek bocznych, szerokie branie zakrętu, czy też kurs doszkalający z technik jazdy.