Dodaj produkty podając kody
Jak działają hamulce w przyczepach?
Przyczepy samochodowe służą do sprawnego przewozu towarów, pojazdów, zwierząt gospodarskich i sprzętu o różnych wymiarach oraz ciężarze. Jednak, aby podróż z przyczepą była w pełni bezpieczna, powinny być one wyposażone w bezpieczny system hamulcowy. Jakie hamulce montuje się w przyczepach? W jaki sposób działają?
Sposób działania hamulców w przyczepach
Zadaniem hamulców w przyczepach samochodowych jest zapewnienie bezpiecznego i skutecznego zatrzymania pojazdu w razie potrzeby. Podobnie jak w samochodach osobowych, działają one na zasadzie tarcia, które powstaje między elementami hamulca a kołem przyczepy. W zależności od rodzaju przyczepy oraz jej przeznaczenia wykorzystuje się różne systemy hamulcowe.
Hamulce najazdowe w przyczepach jednoosiowych
Najpopularniejszym rodzajem hamulców stosowanych w przyczepkach jednoosiowych są tzw. hamulce najazdowe. Ich działanie opiera się na siłach powstających podczas hamowania pojazdu ciągnącego oraz elementach, z których są zbudowane: cięgna, suwadła oraz zaczepu kulowego. Gdy kierowca wciska pedał hamulca, przyczepa próbuje "najechać" na pojazd ciągnący, co powoduje nacisk na jej mechanizm hamulcowy. Ruch zaczepu kulowego prowadzi wówczas do wyhamowania przyczepy.
Hamulce pneumatyczne w przyczepach wieloosiowych
W samochodowych przyczepach wieloosiowych, w tym także dwuosiowych, obok hamulców najazdowych zastosowanie znajdują również hamulce pneumatyczne. Funkcjonują one w oparciu o proces przekazywania ciśnienia powietrza do cylindrów hamulcowych, które następnie oddziałują na mechanizmy hamulcowe. Hamulce pneumatyczne cechują się dużą wydajnością oraz precyzją działania, co sprawia, że są powszechnie stosowane w przyczepach o większej masie. Także w lawetach samochodowych stosuje się zarówno hamulce najazdowe, jak i pneumatyczne, w zależności od ich wielkości oraz przeznaczenia.