Dodaj produkty podając kody
Czy przyczepka samochodowa musi być ubezpieczona?
Wielu kierowców przed zakupem przyczepki samochodowej jest przekonanych, że nie musi być ona objęta ubezpieczeniem OC, jeżeli ubezpieczony jest samochód, który ją ciągnie. Ale czy to prawda i co na ten temat mówi polskie prawo?
Przyczepa to osobny pojazd
Przepisy polskiego prawa jasno wskazują, że przyczepa samochodowa jest osobnym pojazdem mechanicznym. To rodzi konsekwencje w postaci tego, że również przyczepka musi podlegać ubezpieczeniu OC. Natomiast gdy ubezpieczany nasz samochód, to z automatu nie dotyczy to również przyczepy. Jednym słowem, jeśli decydujemy się na zakup przyczepki samochodowej, to musimy pamiętać nie tylko o jej rejestracji w Wydziale Transportu i Komunikacji właściwego urzędu, ale także o kupieniu ubezpieczenia. Należy to zrobić w dniu rejestracji lub wprowadzenia pojazdu do ruchu.
Po co ubezpieczać przyczepę?
Co oczywiste, ubezpieczenie OC przyczepy umożliwia pokrycie strat osoby poszkodowanej i chroni nas przed poważnymi konsekwencjami finansowymi, jeśli by doszło do wypadku lub kolizji. Wielu kierowców błędnie uważa, że lekka przyczepa jednoosiowa nie jest w stanie spowodować wielu szkód, więc ubezpieczanie jej nie powinno zaliczać się do grona obowiązków właścicieli samochodów. Nie jest to jednak prawdą: odepnięta przyczepa może staranować inne pojazdy i stworzyć wielkie niebezpieczeństwo na drodze.
Czy można zostać ukaranym za brak ubezpieczenia przyczepy?
Z racji tego, że posiadanie takiego ubezpieczenia jest wymogiem prawnym, to w razie kontroli policyjnej nie unikniemy wysokiego mandatu karnego. Warto więc od razu po zakupie ubezpieczyć przyczepkę, tym bardziej, że jest ono tańsze niż ubezpieczenie OC auta i na rynku nie brakuje firm oferujących wyjątkowo atrakcyjne warunki. Z uwagi na wysokość ewentualnych kar, brak ubezpieczenia po prostu się nie opłaca.